fizyoaktif

KLİNİK PİLATES

KLİNİK PİLATES

PİLATES NEDİR?

Pilates; omurgayı desteklemekte önemli role sahip olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan; denge, nefes ve hareket sistemlerinin sentezidir.
Yaklaşık 100 yıllık geçmişe sahip olan pilates; Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir. Joseph Pilates kendi geliştirdiği bu metodu “kontroloji” olarak adlandırmıştır. Kontroloji metodunda asıl amaç zihin ve beden bütünlüğünün sağlanmasıdır.
İstatistiklere göre her 10 kişiden 8’i hayatının bir döneminde kas ve iskelet problemi yaşamaktadır. Pilates egzersizleri omurganın daha düzgün ve sağlıklı olmasını, vücudun doğru pozisyonlanması ve bu pozisyonun sürekli ve kalıcı hale getirilmesini sağlamaktadır. Kas-iskelet sisteminde oluşabilecek sorunları engellemek için koruyucu olarak kullanılabileceği gibi kas-iskelet sisteminde meydana gelmiş olan problemler (bel fıtığı, boyun fıtığı, mekanik bel ve boyun problemleri, skolyoz, kifoz, hiperlordoz) sonrasında doktor veya fizyoterapistlerin tedavilerinin ardından tedaviyi desteklemek amacıyla da kullanılabilmektedir.
Yapılan araştırmalar genellikle pilates egzersiz metodunun; kuvvet, esneklik, dayanıklılık, hız ve çeviklik gibi koordinatif motor beceriler üzerine etkisini incelemektedir. Ayrıca, vücut farkındalığı, vücut kontrolü ve doğru kas aktivasyonunu geliştirilmesinde pilates egzersiz metodunun etkilerinin incelendiği çalışmalar da bulunmaktadır.

Günümüzde Pilates metodu üç temel form içerisinde sınıflandırılmaktadır

1. Klasik ya da Geleneksel Pilates, Joseph Pilates’in orjinal 40 yüksek yüklenmeli mat egzersizlerinden oluşmaktadır. Bu egzersizler günümüzde de uygulanmaktadır ve dans ile ilgilenen bireyler arasında popülerdir.
2. Geliştirilmiş ya da Uyarlanmış Pilates, hem yüksek hem de düşük yüklenmeli egzersizleri birleştirir, fitness tabanlıdır ve araç-gereç ihtiva edebilir. Stott Pilates gibi Uyarlanmış Pilates programları, sağlık uzmanları için antrenman programları tabanlı rehabilitasyonları birleştirir.
3. Klinik Pilates, Pilates method yaklaşımına dayanan spinal stabilite araştırmalarını birleştirir. 1990 yılında Avusturalyalı fizyoterapist ve eski balet Craig Phillips tarafından kurulmuştur. Klinik Pilates, sakatlıklardan korunma ve rehabilitasyon amacıyla tasarlanmıştır.

    • Categories: Hizmetlerimiz