MEDİKAL EGZERSİZ – FİTNESS

May 10, 2019


Medikal Fitness; kökenini rehabilitasyondan alan, bireylerin spora özgü hareketlerini ya da günlük aktivitelerinde ihtiyaç duydukları hareket türlerini, etkili ve güvenli bir şekilde sağlaması amacıyla oluşturulmuş yaklaşımlar bütünüdür.
2000’li yılların başlarında popüler olan fonksiyonel eğitim ve Medikal Fitness yaklaşımı, multidisipliner çalışmalar sonucunda gelişerek ortaya çıkmıştır. Nörolog ve fizyoterapist Dr. Vladimir Janda bu çalışmaların öncüsüdür. Dr Janda’nın çalışmaları diğer fizyoterapistler tarafından USA’ya taşınmıştır. Spor Fizyoterapisti Dr. Micheal Clark tarafından 2000 yılında, National Academy of Sports Medicine (NASM) personal trainer sertifikasyon okuluyla medikal fitness adı altında koruyucu ve rehabilitatif egzersizler olarak fizyoterapistler öncülüğünde uygulanmaya başlamıştır.
Medikal Fitness, yaş ve performans düzeyine bakılmaksızın herkes için uygun ve kaliteli fonksiyonel antrenmana odaklanır. Fonksiyonel antrenman, literatürde tam anlamıyla ‘’uygun fiziksel egzersizler’’ olarak tercüme edilir. Her yaş grubundan bireylerin günlük yaşam aktiviteleri ve ihtiyaçlarına göre, büyük kas gruplarını aynı anda çalıştıran kompleks hareket formlarından oluşur. Medikal Fitness’ta odak büyük kaslara sahip olmak ya da kasın enine kesitini büyütmek değil, vücudu güçlü “core” kasları ile stabilize etmek, performansı artırmak ve yaralanma riskini azaltmak üzeredir.
Çeşitli sağlık sorunlarıyla birlikte hareketsizlik, kişinin var olan fiziksel kapasitesini azaltarak sağlığını olumsuz yönde etkiler. Tansiyon, solunum, kalp damar hastalıkları, diyabet ve obezite gibi durumlarda fiziksel aktivite tedavi sürecinin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte fiziksel aktivite yetersizliği bu hastalıkların oluşumunda “primer” nedenler arasındadır. Medikal Fitness ile egzersiz yaparken kişinin fiziksel ve metabolik hastalıklardan korunmasını sağlayarak daha sağlıklı hale gelmesi hedeflenir.
Yaralanma ve/veya ameliyat sonrası fizyoterapi ve rehabilitasyon çalışmalarıyla fiziksel aktivite kabiliyeti belli bir seviyeye getirilen birey, vücudunu korumak ve spora adapte edebilmek amacıyla da Medikal Fitness programına alınır. Bununla birlikte yaralanma riski olan bireyler Medikal Fitness ile fiziksel aktivite düzeylerini arttırırken yaralanma risklerini de en aza düşürür.


Medikal Fitness’ın Faydaları
• Genel sağlık üzerine olumlu etkileri; genel sağlığı ve dış görünümünüzü iyileştirir, cilt tonunuzu dengeler, daha iyi hissetmenizi sağlar.
• Mental sağlık üzerine olumlu etkileri; entelektüel kapasitenizi arttırır, anksiyete seviyenizi azaltır ve stres ile başa çıkmanızı sağlar, depresyonu azaltır, migren ağrılarını rahatlatmaya ve önlemeye yardımcı olur,
• Fonksiyonel kapasite üzerine olumlu etkileri; enerjinizi arttırır, kas kuvveti ve enduransını sağlar, dayanıklılığı ve kemik yoğunluğunu arttırır, denge koordinasyon ve esnekliğinizi geliştirerek yaralanma riskinizi azaltır, postürünüzü (duruşunuzu) geliştirir.
• Kilo kontrolü üzerine olumlu etkileri; ihtiyaca göre kilo almanızı ya da kilo vermenizi kolaylaştırır, obezite riskini azaltarak metabolik hastalıklara karşı direnç oluşturur.
• Hastalıkların önlenmesi üzerine olumlu etkileri; bağışıklık sistemini geliştirir, kan şekeri konrolünü sağlar, HDL (faydalı) kolestrolü arttırarak LDL (zararlı) kolestrolü azaltır, akciğer ve dolaşım sisteminizi güçlendrir, kanser gibi hastalıklara karşı dayanıklılığınızı arttırır.
• Ağrı kontrolü üzerine olumlu etkileri; ağrılarınızdan kalıcı ve etkili olarak kurtulmanızı sağlar.
• Yaşlanma üzerine olumlu etkileri; yaşlanmayı geciktirir, hayatınıza aktif yıllar katar, yaşlandığınızda bağımsız bir yaşam tarzını korumanıza yardımcı olur.