KLİNİK PLATES

May 10, 2019


Pilates Nedir?


Pilates, Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Egzersizler minder üzerinde ya da özel olarak dizayn edilmiş aletlerle yapılır. Pilates konsantrasyon, kontrol, merkezleme, akıcı hareket, kesinlik ve nefes prensiplerini kullanır. Pilatesde kaslar hem statik hem de dinamik olarak çalıştırılır. Bu sayede bir yandan kas kuvveti diğer yandan omurga stabilitesi arttırılır.
Temelinde; bilimsel çalışmalar ile kanıtlanan terapatik egzersizler bulunur. Kontrol, Nefes, Akıcılık, Doğruluk, Merkezileştirme ve Denge ilkeleri çerçevesinde oluşturulmuş terapatik egzersiz kombinasyonlarını içerir.


Klinik Plates Nedir?


KLİNİK PİLATES, kişinin omurga sağlığını düzeltmek, kas iskelet sistemi ile ilgili hastalıklardan (skolyoz ve kifoz gibi omurga sorunları, kas spazmları, fibromiyalji,
bel ve boyun fıtıkları, donuk omuz, omuz eklemi, kas ve tendon yaralanmaları, menüsküs, ön çağraz bağ yaralanması v.b gibi diz problemleri, kalça problemleriv.b.) korumak ve tedavi etmek amacıyla uygulanan kişiye özel egzersizler bütünüdür.
Pilates sıkılaşmaya yönelik egzersizler olarak biliniyor olsa da aslında uzman bir FİZYOTERAPİST eşliğinde uygulanan KLİNİK PİLATES, duruş bozukluklarından eklem ağrılarına, kronik bel, boyun ve sırt ağrılarına, duruş bozukluğu ile ilişkili birçok iç organ problemlerine, solunum sıkıntısına yol açan hastalıklara (astım v.b) kadar birçok rahatsızlığın tedavisinde büyük öneme sahip kişiye özel egzersizler bütünüdür.


Klinik Pilatesin Genel Pilatesten farkları nelerdir?


 Klinik Pilates fizyoterapistler tarafından uygulanır.
 Klinik Pilates uygulayıcısının anatomik ve fizyolojik bilgi birikimine sahip olması gerekir.
 Gerektiğinde fizyoterapi ve rehabilitasyon programına dahil edilir.
 Fizyoloji ve anatomi bilgi birikimi çerçevesinde yaralanmanın önüne geçebilmek için çeşitli modifikasyonlar yapılabilir.
 Klinik Pilateste kişinin sağlığının korunması ilk hedeftir.
 Hem sağlıklı kişilerde hem de çeşitli sağlık problemleri olan kişilerde kullanılabilir.
 Sağlıklı kişilerdeki amaç; sağlığı geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmekken, sağlık problemi olan kişilerde probleme özgü egzersiz yöntemlerinin kullanılmasıyla tedavi sürecini hızlı ve kaliteli geçirmektir.


Klinik Pilatesin sağladığı faydalar nelerdir?


 Merkezi stabilite gelişimi ve artmış core kuvveti
 Artmış kas kuvveti
 Artmış esneklik
 Artmış koordinasyon ve denge
 Gelişmiş solunum kontrolü
 Vücut mekaniğinin öğrenilmesi
 Kas kontrolü
 Yaralanmaların önlenmesi
 Tedaviye destek
 Doğru hareket kalıplarının öğrenilmesi ve yaşama geçirilmesi
 Stresle başa çıkma
 Kaliteli yaşam


Klinik Pilateste kullanılan ekipmanlar nelerdir?


 Reformer aleti
 Pilates topları
 Lastik bantlar
 Egzersiz minderi